Słowa mają wielką moc.



Jak rozpoznać mądrego człowieka?

Chcesz poznać, czy ktoś jest mądrym człowiekiem? Posłuchaj co mówi. Głupi człowiek nie zna mocy i potęgi słów, dlatego wypowiada wszystko, co pomyśli, choć byłoby to wielkie głupstwo. Potem konsekwencje takiej wypowiedzi mogą być bardzo daleko idące i krzywdzące dla wypowiadającego i innych osób.

A może logika i retoryka we współczesnym szkolnictwie polskim?

Właśnie tak ostatnio rozmyślałam nad tym, że dobrze dobrane słowa oraz bogaty zasób słów może zdziałać cuda w naszym życiu: od przysporzenia sobie sympatii ludzi, poprzez bycie dobrym przykładem dla młodzieży, aż do zarabiania na tej umiejętności wielkich sum pieniężnych. Tylko, że ludzką rzeczą jest błądzić i często zapominamy o korzyściach krasomóstwa. Ponadto, po części, takiemu stanowi rzeczy jest winny system polskiego szkolnictwa. Czyż współczesne pokolenie tak jak pokolenie z lat 30 XX w. nie może mieć takich przedmiotów jak retoryka i logika?

Czy w życiu codziennym przydaje się logika?

Pomyślicie może po co logika? Nie wystarczy się pięknie wysławiać, trzeba jeszcze robić to zgodnie z zasadami logiki. Mój profesor z logiki kiedyś przytoczył nam ciekawy przykład pytania, które ,,zaprowadza w kozi róg" pytanego - Czy przestałeś być złodziejem? Na te pytanie są dwie odpowiedzi, ale uwaga, które doprowadzą człowieka niewinnego do przyznania się do winy. Jeśli ktoś odpowie na nie ,,Tak" to przyzna się, że kiedyś był złodziejem, a jeśli powie ,,Nie" to znaczy, że był i nadal jest złodziejem. Biedny człowiek, który nie zna tych podchwytliwych pytań (nazywanych też pytaniami pułapkami") i na nie odpowie ,,Tak" lub ,,Nie".

Komentarze

  1. Retoryka? Czemu nie, znam wiele osób, którym ciężko wypowiedzieć się przed większą publiką. Warto byłoby to zmienić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie tak. Teraz wiele ludzi młodych i nawet starszych ma problem z wypowiadaniem się przed większym gronem osób.

      Usuń
  2. Ciekawy wpis. Logiki na studiach nie lubiłam w sumie nie do końca rozumiałam o co chodzi. Może to przez wykładowcę?? Kto wie.
    Ale fakt faktem przydałby się przedmiot o nazwie retoryka. jestem jak najbardziej za.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dlatego zawsze trzeba cennie i dobrze dobierać słowa :) czasami mówimy co nam ślina przyniesie na język, a to bardzo źle;/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz