W świecie starych, ale pięknych pocztówek.

Świat pocztówek potrafi przenieść człowiek do dawnych lat. Karty pocztowe są bogatymi źródłami informacji o minionych pokoleniach. Świadczą one o poczuciu estetyki, miłości do drugiego człowieka, o sposobach jej wyrażania oraz pokazują kulturę danego regionu, kraju.

Skąd pomysł na tak zwięzłą formę korespondencyjną?  ,,Wprowadzenie formy korespondencyjnej bez koperty postulował już na niemieckiej konferencji pocztowej w Karlsruhe 30 listopada 1865 r. Heinrich von Stephan." Taką informację można przeczytać na stronie National Geographic. Dalej piszą, że pocztówka weszła do obiegu aż 4 lata później. Dlaczego? Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze. Długo nie chciano ich wprowadzić, bo zmniejszyłyby się zarobki zarządu poczty. Dopiero zgodzono się na wprowadzenie pocztówek, gdy zabrał głos w tej sprawie dr Emanuel Hermann w gazecie „Neue Freie Presse”, tłumacząc, że dzięki jej wprowadzeniu ludzie oszczędzą czas i pieniądze.

Do dziś nie jest znany pierwszy twórca karty pocztowej, ciągle toczą się o to spory. Kandydatami na autora pierwszej pocztówki są m. in. Heinrich von Stephan ze Słupska oraz  Emanuel Hermann z Koryntii. Początkowo ta forma korespondencyjna była bez żadnych rysunków i obrazków. Zauważono jednak, że korespondenci przyozdabiają je rysunkami. Pomysł podchwycono i zaczęto drukować pocztówki z obrazkami.

Karty pocztowe mają swoje rodzaje, są widokówki, karty okolicznościowe i karty korespondencyjne. Do dziś są kolekcjonowane przez wiele osób. W dobie Internetu i komórek są coraz większą rzadkością. Z tego powodu powstały strony internetowe, dzięki którym można wysyłać i otrzymywać pocztówki ze wszystkich stron świata np. na www.postcrossing.com.

Poniżej zdjęcia pocztówek z moich prywatnych zbiorów.
Komentarze

 1. Wspaniała kolekcja. Moja mama również zbiera pocztówki i ma zarówno te nowsze, jak i te starsze.
  Pocztówek naoglądałam się dużo, ale nigdy nie czytałam o ich historii, dlatego myślę, że dobrze trafiony post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Pocztówki mam po prababci.

   Usuń
 2. Ciekawy zbiór. Ja też mam stare pocztówki. Dziś nikt już nie wysyła kartek, chociaż tu gdzie mieszkam ciągle jest to bardzo dochodowy biznes.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do tej pory wysyłam pocztówki na święta :)

   Usuń

Prześlij komentarz